1392/9/27 860

بیست‌وهفتم آذرماه سال‌روز درگذشت محمدتقی دانش‌پژوه، نسخه‌شناس، مصحح و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی، است.

یادی از محمدتقی دانش‌پژوه در سالگرد درگذشتش


بیست‌وهفتم آذرماه سال‌روز درگذشت محمدتقی دانش‌پژوه، نسخه‌شناس، مصحح و عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی، است. محمدتقی دانش‌پژوه 30 فروردین‌ماه 1290 در آمل به دنیا آمد. پس از سپری شدن دوران کودکی تحصیلات مقدماتی را نزد پدرش آغاز کرد و به آموختن زبان فرانسه پرداخت. در سن 18 سالگی به قصد ادامه دادن تحصیلاتش به قم رفت. در این شهر در محضر استادانی چون میرزا ابوالفضل گلپایگانی، میرزای قمی، آخوند ملاعلی همدانی و آیت‌الله مرعشی درس خواند.
 
دانش‌پژوه در سال 1316 به تهران آمد. چهار سال در مدرسه سپهسالار به تحصیل پرداخت. دوره دانشکده معقول و منقول را در مدرسه سپهسالار جدید (مدرسه عالی شهید مطهری) و دانشسرای عالی طی کرد، به دانشکده الهیات دانشگاه تهران رفت و در سال 1320 از این دانشکده لیسانس گرفت.
 
او پس از فارغ‌التحصیل شدن به عنوان کتابدار در کتابخانه دانشکده حقوق دانشگاه تهران مشغول به کار شد. سپس رییس کتابخانه دانشکده ادبیات و در سال 1332 رییس کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران شد. همچنین در سال 1343 مشاور فنی کتابخانه مرکزی و بعدا عضو کمیته علمی آن شد. او از سال 1334 نیز در دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران به تدریس منطق، فلسفه اسلامی، روش تحقیق، عرفان اسلامی و... مشغول شد.
 
محمدتقی دانش‌پژوه پدر علم نسخه‌شناسی موسیقی قدیم ایرانی بود. کتاب «فهرست آثار دانشمندان ایرانی و اسلامی در غنا و موسیقی» و چند مقاله دیگر در این زمینه از آثار چاپ‌شده اوست. همچنین در کنار انتشار آثار مشترکی با ایرج افشار، آثار متعددی را در زمینه فهرست‌نویسی، تصحیح و ترجمه منتشر کرده است.
 
در زمینه فهرست‌نگاری کار محمدتقی دانش‌پژوه فقط منحصر به این نبوده است که به معرفی ظاهری نسخه‌ها بپردازد، بلکه سعی کرده با توجه همه‌جانبه به آن‌چه در یک‌صد سال اخیر در غرب انجام شده و با توجه و بررسی ضوابط و شواهدی که از میان اصل نسخه‌ها برمی‌آید، قواعد و فنون فهرست‌نگاری را تنظیم و حتا اسلوبی روشمند و متناسب را عرضه کند.
 
او به منظور کسب اطلاعات کتاب‌شناسی و نسخه‌شناسی به دستور دانشگاه تهران به شهرهای بغداد، نجف، کربلا و کاظمین در کشور عراق؛ شهرهای مدینه و مکه در عربستان سعودی؛ شهرهای مسکو، لنینگراد سابق، تفلیس، دوشنبه، تاشکند، بخارا، سمرقند و باکو در شوروی سابق؛ شهرهای پاریس، مونیخ، استانبول و... در اروپا؛ و شهرهای کمبریج، بوستون، میشیگان، شیکاگو و نیویورک در آمریکا سفر کرد. در این سفرها یادداشت‌هایی تهیه کرد که در نشریه کتابخانه مرکزی چاپ شد. محمدتقی دانش‌پژوه در روز 27 آذرماه 1375 در تهران از دنیا رفت.
منبع
ایسنا

توضیح: نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاههای 'سلامت ۱۱۸' نمی باشد.

سلامت ۱۱۸: مرجع سلامت جسم و روان: پزشکی، روانشناسی، تغذیه، ورزش و زیبایی

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های سلامت ۱۱۸

۱۰ روش موثر برای اینکه خودتان را بیشتر دوست داشته باشید

برنزه کردن زیر ذره بین سلامت

هفت فایده نوشیدن آب در حالت ناشتا

9 مشکل چشمی که نباید نادیده بگیرید

پرویز خائفی درگذشت

شارژ تلفن همراه با استفاده از گرما!

ژن تنظیم‌ کننده اسکیزوفرنی با همکاری دانشمند ایرانی کشف شد

با وز بعد از سشوار چه کنم؟

شیر پاستوریزه نگه‌دارنده دارد؟

رژیم غذایی سالم از بروز سندروم متابولیک در کودکان جلوگیری می‌کند

هفت هشدار بدن در مورد وضعیت سلامت روده ها

هوش مصنوعی می‌تواند مرگ را پیش‌بینی کند!

لوگوی گوگل به مناسبت زادروز یک نوازنده تغییر کرد

برد پیت، فضانوردان را به تحسین واداشت

چگونه به کودکان در مواجهه با سوگ کمک کنیم؟

روغن جامد مصرف نکنید

هر آنچه باید در مورد برآمدگی‌های زیرپوستی بدانید

بیل گیتس به گرمایش زمین پایان می‌دهد؟!

رمان جدید «نورا رابرتز» پرفروش شد

جدیدترین فناوری مرسدس روی یک مدل سال ۱۹۰۱!

جنگل نوردی استرس را دور می‌کند

10 روش تمدد اعصاب برای کاهش استرس

وقتی درد عضله از مشکلی جدی‌ خبر می‌دهد

راهکار شناخت سلامت روان کودک

خواص شربت انبه

سلامت ۱۱۸ در شبکه های اجتماعی