1391/5/30 631

هر كه هستید و هر كجا زندگی می كنید باید آرامش را به زندگی خویش دعوت و آن را در ذهن خود جایگزین اضطراب كنید.

چگونه به آرامش ذهنی برسيد؟

هر كه هستید و هر كجا زندگی می كنید باید آرامش را به زندگی خویش دعوت و آن را در ذهن خود جایگزین اضطراب كنید. اگر كلام و رفتار شما قرین آرامش باشد بدون شك این ویژگی به دنیای اطراف شما نیز سرایت خواهد كرد. به خاطر داشته باشید، برای رسیدن به این وضعیت، لازم است برخی قابلیت های ویژه را در خود پرورش دهید و شرایط خاصی را در زندگی خویش ایجاد كنید. رعایت نكات زیر مقدماتی است كه به شما كمك می كند و در این مسیر گام بردارید.

راه های رسیدن به آرامش:

- یاد بگیرید كه گاه مسایل را رها كنید
این به آن معناست كه به هر مساله ای دایما گره نخورید. وقتی همیشه و همه جا فكر مسایل خود هستید و به مرور آنها می پردازید، در واقع همیشه بار اضافی را با خود حمل می كنید كه این سبب ایجاد اضطراب و استرس در شما می شود. بیاموزید كه با یك ذهن رها و آزاد زندگی كنید. این امر به شما كمك می كند تا با هر محرك كوچك یا مانع جزیی آشفته نشوید.

- به خود و خدای خود ایمان داشته باشید
اگر به خود و خدای خود ایمان داشته باشید به راحتی از پس مشكلات زندگی برخواهید آمد و ثابت قدم و مطمئن در راه رسیدن به اهداف خود گام خواهید برداشت.

- مثبت اندیش باشید
اگر دیدگاه مثبت اندیشی نداشته باشید آن وقت همه چیز در زندگی شما بی فایده و بی ثمر است. داشتن نگرش مثبت و امید، بهترین سلاح مقابل ترس و اضطراب است.

- نسبت به انتظارات و برنامه های خود واقع بین و منطقی باشید
توانایی های خود را در موقعیت های خاص بشناسید و نسبت به عدم توانایی ها و ضعف های خود واقع بین باشید. هر چقدر نگرش شما نسبت به مسایل زندگی منطقی تر باشد به آرامش بیشتری دست خواهید یافت.

- نسبت به انسان ها، عشق بی قید و شرط خود را نثار كنید
شما می توانید از دوستان و همكلاسی های خود شروع كنید. یاد بگیرید آنها را بدون قید و شرط دوست بدارید، مقابل ضعف های آنها صبور باشید و خطاها و اهمال كاری هایشان را ببخشید. هر چقدر نسبت به دیگران بخشش بیشتری داشته باشید، احساس شادی و خرسندی بیشتری را تجربه خواهید كرد.

- معنای فداكاری را واقعا لمس كنید
دست بخشش داشته باشید ولی انتظار بازگشت نداشته باشید. دیگران را به شیوه خودشان خوشحال كنید. به افراد بی پناه، یتیم و فقیر كمك كنید، بدون آنكه منتی بر آنها نهید و تكیه گاه شان باشید. هر چقدر بیشتر ببخشایید از الزامات و قید و بندها بیشتر رها خواهید شد.
   

این اشتباهات را در فصل امتحانات نكنید:
نحوه تغذیه، ساعت های صرف غذا و كیفیت برنامه غذایی از عوامل مهمی است كه می تواند در موفقیت یا عدم موفقیت در امتحانات موثر باشد. رژیم های لاغری نامناسب و غلط، فاقد انرژی و مواد مغذی كافی است و قادر به تامین احتیاجات فرد نخواهد بود و نتیجه آن كاهش قدرت یادگیری، تمركز و حافظه است و منجر به افت تحصیلی و به خصوص عدم موفقیت در امتحانات می شود. بنابراین توصیه می شود كه در این ایام از حذف بی مورد هر یك از گروه های غذایی جدا خودداری كنید.

1- نخوردن صبحانه
یكی از مهم ترین عوامل موثر بر فعالیت سیستم عصبی، تنظیم قند خون در محدوده طبیعی است. كاهش قند خون و پایین تر آمدن آن از حد طبیعی می تواند موجب كاهش عملكرد سلول های عصبی شود. بدن انسان نمی تواند كربوهیدرات ها را به مدت طولانی در خود ذخیره كند و فقط به مدت چند ساعت قادر به ذخیره آن است بنابراین نخوردن صبحانه باعث نرسیدن انرژی كافی به سلول های عصبی و نیز كاهش قند خون می شود. از عوارض بارز افت قند خون، كاهش تمركز و حافظه در جلسات امتحان است.

2- شیرینی و شكلات به جای مواد لازم
بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان در فصل امتحان ها به خاطر صرفه جویی در وقت به جای مصرف صبحانه یا سایر وعده های غذایی اصلی به مصرف شیرینی و چای اكتفا می كنند و در واقع شیرینی را جانشین نان، برنج، سیب زمینی، ماكارونی و سایر مواد نشاسته ای می كنند. شیرینی و موادی كه در تهیه آنها از قند و شكر استفاده شده، در دستگاه گوارش به سرعت جذب خون می شوند، بنابراین قند خون افزایش می یابد و شخص احساس سیری می كند. پس از مدت زمان كوتاهی، انسولین ترشح می شود و قند خون را كاهش می دهد و چون مواد غذایی دیگری كه قند خون را به حالت متعادل نگه می دارد، مصرف نمی شود بنابراین عارضه هیپوگلیسمی یا افت قند خون بروز می كند كه این عارضه اثر مستقیمی بر تمركز، حافظه و قدرت یادگیری دارد (به اضافه عوارض نامطلوب دیگری كه ایجاد می كند). در حالی كه مواد نشاسته ای، قند خود را به تدریج وارد خون می كنند و به این ترتیب قند خون در حالت متعادل باقی می ماند. به خصوص اگر این گروه با انواع سبزی های فصل و تازه همراه شوند و میوه ها نیز در میان وعده ها به مصرف برسند، دیگر نباید نگران كمبود انرژی و حضور ذهن بود. لازم به یادآوری است كه خوردن انواع مغزها (در صورتی كه شور نباشند) و میوه های خشك نیز در میان وعده ها می توانند به ثابت ماندن قند خون كمك كنند
   
منبع: روزنامه شرق، نویسنده: زهرا خالقی صفا

توضیح: نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاههای 'سلامت ۱۱۸' نمی باشد.

سلامت ۱۱۸: مرجع سلامت جسم و روان: پزشکی، روانشناسی، تغذیه، ورزش و زیبایی

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های سلامت ۱۱۸

۱۱ راه‌حل برای سفر با کودک خردسال

فواید ورزش را بشناسیم

۶ دلیل خونریزی لثه ها

چند راهکار طبیعی برای کنترل اشتها

مرگ تنها بازمانده المپیک ۱۹۲۸ در سن ۱۰۲ سالگی

کفش پرنده‌ای که کسی را به مقصد نرساند!

ساخت قرص ضدباروری برای مردان

کارهایی که هر کودک قبل از ۱۲سالگی باید انجام دهد

پنج حرکت ورزشی برای افزایش قدرت عضلات پا

برای درمان سرفه خشک چه بخوریم؟

فرمول غذایی برای کاهش خطر ابتلا به سرطان

حراج نقاشی ۳۶ میلیون پوندی «پیکاسو»

خرید اپلیکیشن پارکینگ برای رفع ترافیک!

تعیین سن زیستی بدن با استفاده از هوش مصنوعی

به رشد قد کودکتان توجه کنید

چه زمانی با وجود بیماری می‌توانیم ورزش کنیم

مشکلات گوش زنگ خطر چه بیماری هایی است؟

چقدر سالاد بخوریم که مغزمان جوان بماند؟

استاد ناصر ملک‌محمدی درگذشت

نقاشی مشابه چهره خود را پیدا کنید!

اپلیکیشن آرایش صورت با کمک واقعیت افزوده

3 کار برای کاهش استرس روزانه

راه حل تازه برای رفع مشکل خواب بچه‌ها

ادعای تازه درباره خواص روغن نارگیل

همنشینی ید و تیروئید

سلامت ۱۱۸ در شبکه های اجتماعی