1391/7/6 747

به اعتقاد روان‌شناسان خلاقیت، شكل كنترل‌شده یا محدود‌شده‌ای از تخیل است. خلاقیت افراد به صورت خلق یك نقاشی، یك لباس، یك قطعه كوچك موسیقی یا پختن یك غذای جدید بروز می‌كند. به واسطه خلاقیت، شخص می‌تواند به پیشرفت‌های انسانی خود بیفزاید، همچنین افرادی كه دارای قوه تخیل زیادی هستند نسبت به كسانی كه فاقد خلاقیت هستند، معمولا به پیشرفت‌های بیشتری در زندگی نایل می‌شوند.

ورود به سرزمین جادویی خلاقیت

جوراب ژینا كوچولو نیم‌تنه لباس عروسك مهسا شده است و آن را طوری قیچی كرده كه توری ساقش پیش‌سینه عروسك شود. چند تا كاپ كاغذی كیك كه از وسایل شیرینی‌پزی مادر فرار كرده به دست مهسا رسیده و تبدیل شده به یك دامن چند‌طبقه باله برای عروسك خانم. این دامن‌ها با چسب به یك روبان چسبیده شده و پشت كمر عروسك گره می‌خورد.

شاید این یك ابتكار ساده باشد، اما خلاقیت زیاد پیچیده نیست و از همین راه‌های ساده جای خود را در زندگی بچه‌ها باز می‌كند.
 
مثل نادر كه با ماشین اسباب‌بازی شكسته خود و عروسك پا از دست داده خواهرش و كمی چیزهای دیگر یك عروسك ویلچرنشین درست كرده است. هر دوی این قطعات قرار بود دور ریخته شود، اما الان نادر و نازنین كوچولو برای گرداندن این عروسك با هم رقابت می‌كنند.
 
خلاقیت چیست؟
 
به اعتقاد روان‌شناسان خلاقیت، شكل كنترل‌شده یا محدود‌شده‌ای از تخیل است. خلاقیت افراد به صورت خلق یك نقاشی، یك لباس، یك قطعه كوچك موسیقی یا پختن یك غذای جدید بروز می‌كند. به واسطه خلاقیت، شخص می‌تواند به پیشرفت‌های انسانی خود بیفزاید، همچنین افرادی كه دارای قوه تخیل زیادی هستند نسبت به كسانی كه فاقد خلاقیت هستند، معمولا به پیشرفت‌های بیشتری در زندگی نایل می‌شوند.
 
خلاقیت حتی در سن كودكی نیز خود را نشان می‌دهد. داشتن صبر و حوصله از یك‌سو و نكته‌سنجی در رفتار كودكان می‌تواند آینده درخشانی ​ برای كودك شما رقم بزند.
 
شیوه​های افزایش خلاقیت در كودكان
 
جواب‌هایی​از سر​حوصله
 
كودكان باهوش و خلاق همان‌هایی هستند كه با سوالات پی‌در‌پی شما را كلافه می‌كنند. نسترن دختر تیزهوشی دارد. او می‌گوید: دخترم از همان زمان كه توانست حرف بزند جمله سوالی ساخت و فقط سوال می‌كرد تا جایی كه جواب برخی سوالات را نمی‌دانستم و او تعجب می‌كرد و می‌گفت یعنی تو هم نمی‌دانی؟ بعد من قول می‌دادم با هم در موردش تحقیق كنیم. بعد باهم به كتابخانه می‌رفتیم یا پای اینترنت می‌نشستیم و جواب سوالش را پیدا می‌كردیم.
 
او این‌گونه بود كه اولین شیوه‌های تحقیق را آموخت و امروز یك محقق موفق است.
 
راهنمای خوبی باشید
 
ذهن كودك را به سمت سوالات جدید هدایت و با جواب‌های خود او را با روش‌های جدید آشنا كنید. به جای پاسخ‌های 4 گزینه‌ای جواب‌های قانع‌كننده بدهید. گاهی به او وقت بدهید بیشتر فكر كند.
 
محمود از مادرش پرسید: مامان روزها كه خورشید هست ماه كجا می‌ره؟
 
مامان گفت: ‌تا شب فكر كن و تو به من بگو. بعد من به تو می‌گم كه درست فكر كردی یا نه!
 
جواب محمود ناشی از تخیل زیبا و كودكانه او بود. محمود گفت: من فكر می‌كنم چون خورشید خیلی بزرگ و گرمه ماه می‌ترسه و خجالت می‌كشه و فقط شب بیرون میاد.
 
شاید هم ماه همون خورشیده كه آخر شب دیگه خسته می‌شه و چرت می‌زنه.
 
مادر جواب درست را به محمود گفت، اما قبلش او را تحریك كرد كه از خلاقیت خودش استفاده كند.
 
اگر می‌خواهید فرزند خلاقی داشته باشید از نظر او در امور مربوط به خودش استفاده كنید.
 
گاهی او را به حال خودش بگذارید
 
دنیای كودك پر از ناشناخته‌هاست و او در سفری كه به سوی رشد دارد، دائم دوست دارد در حال اكتشاف باشد.
 
یكی از ویژگی‌های انسان خلاق این است كه توانایی‌اش را خودش به كار می‌اندازد. وظیفه والدین و مربیان این است كه این قابلیت را در او زنده نگاه دارند. مراقبت‌ها و دخالت‌های زیاد از حد بزرگسالان در زندگی و رفتارهای كودكان، قابلیت یادگیری مبتكرانه آنها را تضعیف می‌كند.
 
بخواهید بچه چیزها را كامل كند، مثلا یك نقاشی یا یك داستان. برای او پازل و چیزهای قابل ساخته شدن بخرید.
 
سیما كودكش را ‌وا‌می‌دارد تخیلاتش را توسعه دهد و كامل كند. او می‌گوید: اگر نرگس كوچولو برای من یك ماجرا تعریف كند به او می‌گویم نقاشی‌اش را هم بكش كه بهتر بفهمم و اگر یك نقاشی بكشد می‌گویم داستان آن را برایم تعریف كن و گاهی داستان‌های واقعا بامزه‌ای تعریف می‌كند.
 
لامسه كودك را تقویت كنید
 
تخیل با تمام حواس انسان صورت می‌گیرد، پس به كودكان اجازه دهید وسایل بی‌خطر خانه را لمس كنند. خصوصا كودكان بیرون كشیدن وسایل آشپزخانه از داخل كابینت‌ها و بازی با كاسه و قابلمه و بشقاب‌ها را بسیار دوست دارند.
 
راه‌های متعدد رسیدن به چیزهای مختلف را به كودك آموزش دهید.
 
بازی «با این دیگه چی كار كنیم» راه بیندازید. در این بازی چیزهایی كه یك استفاده دارند را با كاربردهای دیگری به كار ببرید.
 
یك لیوان جای نگهداری قاشق یا تیله‌های رنگی می‌شود. یك ملاقه بزرگ می‌تواند كلاه باشد. از یك كلاه می‌شود سبد گل درست كرد و... هر روز یك فكر تازه را آزمایش كنید.
 
باهم به جاهای جدید بروید. از او بخواهید با ماژیك وایت‌برد روی تخته نقاشی كند و حتی اگر تمایل به خط خطی كردن دیوار دارد از او بخواهید این كار را با ماژیك وایت‌برد روی دیوارهای قابل شستشوی حمام انجام دهد و آنها را تزیین كند.
 
با هم دكوراسیون اتاقش را تغییر دهید
 
در 3 سالگی خلاقیت بچه‌ها افزایش می‌‌یابد و تا 5‌/‌4-4 سالگی به اوج خود می‌رسد، اما در 5 سالگی و با ورود به آمادگی ناگهان سقوط می‌كند.
 
اگر حس كردید مدرسه به رشد خلاقیت كودكتان كمكی نمی‌كند خود در این مورد او را تشویق كنید و حتی‌المقدور برای بارورسازی خلاقیت كودكتان در انجمن اولیا و مربیان ایده‌های خود را بیان كنید.
 
جام جم
http://www.jamejamonline.ir/papertext.aspx?newsnum=100812570431
 

توضیح: نظراتی که درج می شود، صرفا نظرات شخصی افراد است و لزوماً منعکس کننده دیدگاههای 'سلامت ۱۱۸' نمی باشد.

سلامت ۱۱۸: مرجع سلامت جسم و روان: پزشکی، روانشناسی، تغذیه، ورزش و زیبایی

نظر شما

پرطرفدارترین مطالب امروز

تازه های سلامت ۱۱۸

۱۱ راه‌حل برای سفر با کودک خردسال

فواید ورزش را بشناسیم

۶ دلیل خونریزی لثه ها

چند راهکار طبیعی برای کنترل اشتها

مرگ تنها بازمانده المپیک ۱۹۲۸ در سن ۱۰۲ سالگی

کفش پرنده‌ای که کسی را به مقصد نرساند!

ساخت قرص ضدباروری برای مردان

کارهایی که هر کودک قبل از ۱۲سالگی باید انجام دهد

پنج حرکت ورزشی برای افزایش قدرت عضلات پا

برای درمان سرفه خشک چه بخوریم؟

فرمول غذایی برای کاهش خطر ابتلا به سرطان

حراج نقاشی ۳۶ میلیون پوندی «پیکاسو»

خرید اپلیکیشن پارکینگ برای رفع ترافیک!

تعیین سن زیستی بدن با استفاده از هوش مصنوعی

به رشد قد کودکتان توجه کنید

چه زمانی با وجود بیماری می‌توانیم ورزش کنیم

مشکلات گوش زنگ خطر چه بیماری هایی است؟

چقدر سالاد بخوریم که مغزمان جوان بماند؟

استاد ناصر ملک‌محمدی درگذشت

نقاشی مشابه چهره خود را پیدا کنید!

اپلیکیشن آرایش صورت با کمک واقعیت افزوده

3 کار برای کاهش استرس روزانه

راه حل تازه برای رفع مشکل خواب بچه‌ها

ادعای تازه درباره خواص روغن نارگیل

همنشینی ید و تیروئید

سلامت ۱۱۸ در شبکه های اجتماعی